بازی
«اهل کاشانم»

ارائه شده در پلتفرم تیراول

دانلود (به زودی...)

فرصت همکاری برای کسب‌وکارها
animation image


بازی‌آفرینی در گردشگری

بر اساس تازه‌ترین مطالعات و دستاوردها، بازی‌آفرینی در گردشگری (Gamification in Tourism) به خلق تجربه‌ای عمیق و متفاوت در مقصدها می‌انجامد. از این‌رو تصمیم گرفتیم به همراه تولید کتاب «اهل کاشانم» هم‌گام با پیش‌گامان این رویکرد در جهان، یک بازی با همین عنوان برایش طراحی کنیم. هدف از طراحی این بازی، توجه به مسائلی‌ است که برای گردشگری ایران (در اینجا کاشان) اهمیت فراوان دارند. رویکرد مبتنی بر توسعه پایدار، اقتصاد تجربه، اقتصاد کم‌کربن، گردشگری خلاق، گردشگری کم‌شتاب، شهر کم‌شتاب، پاسداشت میراث، ترویج دانش، هویت و اصالت، احترام به مردم بومی، سبک زندگی آنها و دانش بومی رایج در مقصد، از جمله مباحثی هستند که برای تولیدکنندگان این بازی اهمیت داشته‌اند.

با انتخاب بازی مورد نظرت، ماجراجویی رو آغاز کن!
از دیدنی‌های مسیر لذت ببر!
معماهاش رو حل کن و امتیاز و سکه بگیر!


با حل معماهای بیشتر، امتیازت رو افزایش بده و به مراحل بالاتر برو!
از سکه‌هات برای تخفیف استفاده کن!

بازی «اهل کاشانم»

چالش‌های این بازی در هفت موضوع زیر طراحی شده‌اند: آب، معماری، ادبیات، آشپزی، صنایع دستی و هنر، تجارت و فیلم که بازیکن با عبور از آنها مرحله به مرحله با لایه‌های مختلف کاشان آشنا می‌شود. این بازی-گردش که برای نخستین‌بار در ایران طراحی و عرضه می‌شود و حتی در جهان نیز با این الگو و ایده، مشابهی ندارد، با محتوای کتاب در ارتباط است. در طی این فرآیند، از خواننده-بازیکن دعوت می‌شود که در قالب یک بازی چند مرحله‌ای که یک برنامۀ‌ سفر کامل کاشان را نیز در دل خود دارد، به صورت انفرادی یا جمعی، به صورت مجازی و واقعی در کاشان گردش کند، آن را کشف کند و با مفاهیم پنهان این بخش از ایران آشنا شود. بازیکن با پیشرفت در طول بازی-گردش، مرحله به مرحله به عناوین سطح بالاتر دست می‌یابد: کاشان‌گذر، کاشان‌رو، کاشان‌دوست، کاشان‌باز، کاشان‌شناس، کاشان‌بان و در نهایت کاشی (کاشانی)! و به این ترتیب در آخرین مرحله «اهل کاشان» می‌شود. این پروژه در ادامه با گسترش به دیگر‌ شهرها، بازیکن را به «اهل ایران» تبدیل خواهد کرد. مسیرهای بازی از چیدمان ایستگاه‌هایی تشکیل شده‌اند که هر یک داستان، معما و چالش‌های خود را دارد.

موضوعات بازی

Image placeholder
معماری

معماری آمیختن خاک و آب و زندگی است. با روبرو شدن با چالش های این بخش به رمز و راز عشق و مهر در بناهای ساخته شده پی میبریم.

Image placeholder
صنایع دستی و هنر

دیدن زیبایی ها و خلق زیبایی هنر است. چالش های این بخش برای آشنایی با هنر و هنرمندان کاشی است.

Image placeholder
تجارت

تجارت روح بازار است و تاجر مردم‌دار دلیل بقای تجارت. چالش های این بخش برای کشف رموز تجارت پایدار در این شهر است.

Image placeholder
آب

آب جاودانگی و بقا است. با گوش دادن به صدای پای آب و روبرو شدن با چالش های آن، رمز بقا را کشف میکنیم.

Image placeholder
Image placeholder
ادبیات

ثبت است بر جریده عالم دوام ما. با چالش های این بخش از رمز و راز گویش ها و متون نوشته شده در طول هزاره های کهن تا کنون سر در میآوریم.

Image placeholder
خوراک

در هر مناسکی خوردن بخش جدا نشدنی آن است چه جمع خواری ها و چه روزی دادن ها و خوراک بخش مهم هر فرهنگ. کاشی شدن بدون آشنایی با خوراک کاشان ممکن نیست.


Image placeholder
فیلم

آیین ها، نمایش ها، فیلم ها همه برای همزاد پنداری مردم با موضوعی مهم است. در این چالش ها قرار است در بین آیین ها و موضوعات تئاتر کاشان و لوکیشن های فیلم هایی که زبانزد بودند و مربوط به کاشان جستجو کنیم.


دستاوردهای بازی

در فرآیند بازی دستاوردها و پاداش‌هایی از جنس امتیاز، چوق، اطلاعات کمیاب و تخفیف بهره‌مندی از خدمات و محصولات مختلف گنجانده شده تا گردشگران علاوه بر لذت بردن از تجربۀ ماجراجویانه و بازی‌گونه در مقصد و آشنایی بیشتر با فرهنگ و هویت محلی، صرفه‌جویی اقتصادی هم داشته باشند. همچنین کسب‌وکارهای محلی نیز می‌توانند از این فرصت برای معرفی خدمات و محصولاتشان استفاده کنند. گفتنی‌است شما با خرید این کتاب می‌توانید پس از ورود به بازی تعدادی چوق به صورت هدیه دریافت نمایید و از مزایای آن نظیر تخفیف استفاده از خدمات گردشگری و همچنین دریافت راهنمایی‌هایی برای بازی بهره‌مند شوید.

تصاویر محیط اپلیکیشن


فرصت همکاری برای کسب‌وکارها

این پروژه به منظور ترکیب گردشگری در کاشان با یک بازی مهیج است. به ترتیبی که لایه‌های مختلف کاشان توسط بازی‌کن کشف شود و به عنوان یک تجربه شخصی در خاطر بازی کن-گردشگر باقی بماند. ابزار این بازی اپلیکیشن و کتاب «اهل کاشانم» است که بازی‌کنان در دسته‌بندی‌های انفرادی و زوج و خانوادگی می‌توانند از طریق آن در بازی شرکت کنند. بازی با یک فاز مقدماتی کوتاه که تنها در اپلیکیشن رخ می‌دهد شروع و بعد از طریق بازی‌های هفت‌گانه در محدوده شهرستان کاشان ادامه پیدا می‌کند. توزیع همگن سفر مربوط به کاشان، در همه زمان‌های سال و به تمام نقاط شهرستان، هدفی است که ما آماج می‌کنیم و بازدید‌ها در قالب این بازی بسیار جزئی‌تر، جذاب‌تر و سوال‌محور خواهد بود. در مجموع هفت مرحله داریم به نام‌های کاشان‌گذر، کاشان‌رو، کاشان‌دوست، کاشان‌باز، کاشان‌شناس، کاشان‌بان و در نهایت کاشی (کاشانی) که هر مرحله شامل ماموریت‌هایی در ۷ موضوع شامل: آب، معماری، زبان و ادبیات، آشپزی، صنایع دستی و هنر، تجارت و فیلم است که به نوعی یاد‌آور استانداردهای شهر خلاق می‌باشد. چنانچه کسی کل ماموریت‌ها را در هر ۷ مرحله طی کند به مقام کاشانی مفتخر می‌شود و سالیانه برترین بازی‌کنانی که به مقام شهروندی کاشان رسیده‌اند، لوح شهروندی کاشان را دریافت خواهند کرد. در طول بازی، بازی‌کنان با معما‌ها و چالش‌هایی رو به رو خواهند بود. هر معما در ایستگاهی اتفاق می‌افتد. با عبور از چالش، چنانچه به خوبی از پس آن برآمده باشند، علاوه بر امتیازی که کسب می‌کنند، امکانی برای استفاده از تخفیفات مختلف هم برایشان فراهم خواهد بود.
ذی‌نفعان بازی کسانی هستند که یا ایستگاهی از بازی به آن‌ها تعلق دارد و یا در بخش پاداش ماموریت‌ها همکاری می‌کنند. پاداش‌ها در چهار دسته زیر پیشنهاد می‌شود: ۱) سوغات ۲) خورد و خوراک ۳) اقامت ۴) تخفیف ورودیه و ایستگاه‌ها شامل موارد زیر خواهد بود: ۱) جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی ۲) کارگاه‌ها، دکان‌ها و واحدهای تجاری و اداری که به نوعی به داستان بازی مربوط باشند یا تولیدکننده محصولات کاشان باشند. ۳) محل یک رخداد ویژه تاریخی یا فرهنگی مهم. (مثل چهار طاقی نیاسر) برای کامیابی از فرصت حضور و معرفی در بازی‌ها به عنوان ایستگاه، پاداش‌دهنده یا هر دو، لطفا فرم زیر را پر نمایید.

گروه بازی

احمد احمدی، سهراب پورخلیلی، پویان تطهیری‌مقدم، پیمان حسینی، محمد عمروآبادی، منظرالسادات فاطمی، امین مهدوی، آرش نورآقایی. همچنین تیوال (شبکۀ اجتماعی هنر و سرگرمی، محصولی از شرکت نرم‌افزاری انسان) و گروه نرم افزاری افرااپ در این مسیر همراه ما بودند.

همکاران ما در «تیراول»

تیم ما Members
سارا صادقیان
تیم ما Members
امین مهدوی
تیم ما Members
حمید یاری
تیم ما Members
محمد عمروآبادی

تیم ما Members
پیمان حسینی برزی
تیم ما Members
مصطفی آذرکمان
تیم ما Members
حامد حسینیان برزی

تماس با ما

گروه نرم افزاری «انسان» به عنوان طراح و پدیدآورنده تیوال، در ادامه طرح کلان خدمات الکترونیکی یکپارچه به کاربران ایرانی، با پیوستگی تیوال همچون دیگر محصولات گروه انسان به شبکه خدمات «زیربنا» سادگی و یکپارچگی روندها و خدمات را دنبال کرده‌است.

حامیان ما

footer shape